تبلیغات
خرید اینترنتی - مروری بر زندگی و افتخارات بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ

خرید اینترنتی

خرید اسان با وبلاگ خرید اینترنتی

مروری بر زندگی و افتخارات بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ
استاد حاج محمدكریم فضلی، بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ و كارآفرین برتر كشور، متولد هفتم اردیبهشت ماه 1311 هجری شمسی در شهر تویسركان (استان همدان) هستند و نخستین فعالیت اقتصادی خود را در حین تحصیل، نزد پدرشان كه از بازرگانان خوشنام و اهل فضل منطقه محسوب می‌شدند، آغاز نموده‌اند.
ویوان نیوز- استاد حاج محمدكریم فضلی، بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ و كارآفرین برتر كشور، متولد هفتم اردیبهشت ماه 1311 هجری شمسی در شهر تویسركان (استان همدان) هستند و نخستین فعالیت اقتصادی خود را در حین تحصیل، نزد پدرشان كه از بازرگانان خوشنام و اهل فضل منطقه محسوب می‌شدند، آغاز نموده‌اند.
سپس در سن حدود 20 سالگی ازدواج كرده و با پذیرفتن مسئولیت تشكیل خانواده، برای جستجوی شرایط مطلوب‌تر و شناخت بیشتر از وضعیت شهرهای مختلف همجوار، به دیگر شهرستان‌های استان همدان سفر می‌كنند و در شرایط كاری مختلف تجربه‌های مؤثری به دست می‌آورند. در این راستا ایشان راهی تهران می‌شوند تا در محیط بزرگ پایتخت، تجربه‌های بیشتری به دست بیاورند. در ابتدای سكونت در تهران، مشكلات از هر سو ایشان را احاطه می‌كند، اما استاد با عزم جزم، مشكلات و موانع اصلی را ظرف 3 سال برطرف می‌سازند.
استاد كه می‌بینند كشورهای پیشرفته با تكیه بر تولید و صنعت پویا و فعال به توسعه و پیشرفت رسیده‌اند و ما علی‌رغم همه توانایی‌ها و ظرفیت‌های كم‌نظیرمان، به مصرف‌كننده محصولات بعضاً دست چندم آنها تبدیل شده‌ایم، به فكر می‌افتند كه تمامی سعی و تلاششان را صرف كنند تا در كشور خودشان یك كار تولیدی و صنعتی بزرگ را پایه‌ریزی نمایند و از این راه سهم خود را به میهن و هم‌میهنانشان ادا كنند.
پدر ایشان در دوره‌ای به كار صابون‌سازی اشتغال داشته و استاد نیز از همین بابت در نوجوانی تا حدودی با تولید مواد شوینده آشنا می‌شوند، بنابراین برای آغاز فعالیت تولیدی، به همین زمینه‌ یعنی صنعت شوینده گرایش پیدا می‌كنند. ایشان پس از جست‌وجوهای بسیار با افراد و شركت‌هایی مرتبط می‌شوند كه در این حوزه فعالیت دارند.
سپس خود كارگاه كوچكی دایر می‌كنند و در مرحله اول به ساخت مایع ظرفشویی می‌پردازند كه این امر به شكل گسترده‌تر و منسجم‌تر در اوائل دهه 40 صورت می‌پذیرد. مدتی بعد محصول سفیدكننده را هم اضافه می‌كنند و همین‌طور به ترتیب: پودر لباس‌شویی به نام «گلرنگ سوپر»، جرم‌گیر، شیشه‌شوی و همچنین نرم‌كننده البسه را نیز در سنوات بعد تولید می‌نمایند و مرتباً كار را توسعه می‌دهند. سپس با بازاریابی مناسب، محصولات خود را به طور گسترده و كلی به بسیاری از بیمارستا‌ن‌ها، هتل‌ها و سازمان‌ها عرضه می‌دارند. این روند ادامه دارد تا اوائل دهه 50 كه شركت پاكشو را تأسیس می‌نمایند و همچنان با تلاش بسیار به توسعه فعالیت‌های تولیدی ادامه می‌دهند و هر ساله به تعداد كارگران و كارمندانشان افزوده شده و آرمان كارآفرینی ایشان قدم به قدم تحقق بیشتری می‌یابد. بعد از انقلاب در دوران دفاع مقدس و در سخت‌ترین شرایط، استاد فضلی علاوه بر تولید، كار صادرات را نیز پی گرفتند.
در آن زمان به دلیل شرایط ویژه دفاع مقدس، تعدیل نیرو برای اكثر شركت‌ها امری اجتناب ناپذیر بود. ایشان جهت تأمین منابع ارزی شركت ، تداوم تولید و اشتغال پایدار كاركنان و خصوصاً جلوگیری از تعدیل نیرو، دست به كار صادرات زدند و توانستند ارز مورد نیاز را جهت تولید تأمین كنند و به این ترتیب هم از تعدیل نیروها جلوگیری كردند و هم به فعالیت‌های كارآفرینانه و اشتغال زایی مولد خود ادامه دادند.
در نهایت این كوشایی به گسترش و توسعه شركت پاكشو و سپس به تأسیس «گروه صنعتی گلرنگ» منجر می‌شود كه استاد فضلی ریاست هیأت مدیره این گروه صنعتی را به عهده دارند. در این دوره انواع شامپو، مایع دستشویی، خمیردندان، دستمال كاغذی و به عبارتی تقریباً بیشتر محصولات بهداشتی و شوینده با برندهای مختلفی چون گلرنگ، اوه، سافتلن و ... در سطح گسترده و با كیفیت مطلوب به بازار كشور عرضه می‌شود تا امروز كه "گروه صنعتی گلرنگ" یكی از مهمترین گروه(هلدینگ)های تولیدی كشور است. این گروه كه شركت‌های مختلفی چون: پاكشو، گلپخش اول، گلرنگ پخش، پدیده شیمی نیلی و ... را شامل می‌شود به عنوان یكی از پویاترین گروه‌های اقتصادی برآمده از بخش خصوصی و بالیده از همت مردمی، اكنون به مثابه الگویی پیشرو و مثال‌زدنی، خون امید را در رگ‌های تولید و صنعت ملی جاری ساخته و كارآفرینی را به بهترین شكل خود متبلور می‌سازد.
استاد حاج محمد كریم فضلی و مجموعه‌ای كه ایشان بنا نهادند، به دلیل یك عمر فعالیت كارآفرینانه جوایز و تقدیرنامه‌های بسیاری كسب كرده‌اند. از جمله در سال 1384 لوح برترین كارآفرین و كارفرمای نمونه كشور و در سال 1386 تندیس طلایی چهارمین جشنواره بین ‌المللی اقتصاد سبز را دریافت می‌كنند.
انتخاب به عنوان كارآفرین نمونه از طرف وزارت صنایع، دریافت نشان طلای تحقیق و توسعه از سوی وزیر صنایع و معادن، دریافت لوح تقدیر صادر كننده نمونه كشور، و در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی انعقاد تفاهم‌نامه حمایت گلرنگ از یونیسف به نفع كودكان ایرانی نیز از دیگر افتخارات ایشان است.
www.carx101.mihanblog.com

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :